OD NOWA - Strona główna
 :2020: :2019: :2018: :2017: :2016: :2015: :2014: :2013: :2012: :2011: :2010: :2009: :2008: :2007: :2006: :2005: :2004: :2003: :2002: :2001:

HISTORIAJAZZ Od Nowa Festival 20021 - 2 marca (piątek - sobota), godz. 20:00
1 marca (piątek), godz. 20:00


PINK FREUD

Wojciech Mazolewski - gitara basowa
Tomasz Ziętek - trąbka
Paweł Nowicki - marimba, wibrafon, instr. perkusyjne
Kuba Staruszkiewicz - perkusja
Sławomir Jaskułke - instr. Klawiszowe

Wojciech Mazolewski – lider projektu - zaprosił do współpracy wybitnych instrumentalistów zaliczanych do najmłodszego pokolenia improwizatorów. Muzyka zespołu to oparty na jazzowo-folkowych tematach trans-jazz-dance. Pink Freud przypomina małe składy Milesa Davisa z lat 70. lub późniejsze nagrania Jamesa Blood Ulmera. Jest to nowoczesna muzyka czerpiąca inspiracje z wielu kierunków muzycznych, zarówno tradycyjnych, jak i najnowszych (jazz, folk, muzyka współczesna, jungle, drum’n’bass) określana ostatnio jako "nowa elektronika".

MAESTRO TRYTONY

Tomasz Gwinciński - gitara
Tomasz Hesse - gitara basowa
Daniel "Potter" Mackiewicz - organy
Rafał Gorzycki – perkusja

Zespół jest jednym z czołowych przedstawicieli sceny jassowej. Grupa związana jest z legendarnym bydgoskim klubem "Mózg". Tomasz Gwinciński - lider formacji oraz pozostali muzycy w "cudowny sposób balansują pomiędzy muzyką improwizowaną, a klasyką".

HIRAM BULLOCK TRIO (USA/PL)

Hiram Bullock - gitara
Paweł Mąciwoda- Jastrzębski - gitara basowa
Krzysztof Zawadzki – perkusja

Amerykański gitarzysta i basista urodzony w Japonii. Jego nauczycielami byli Pat Metheny i Jaco Pastorius. Zrealizował studyjne nagrania z artystami tej miary co: Al. Jarreau, Paul Simon, Billy Joel, Steely Dan. Koncertował i nagrywał ze słynną orkiestrą Gila Evansa. Współpracował z takimi gigantami jazzu jak: Miles Davis, David Sanborn, Mike Stern, John Scofield. Jego muzyka wyraźnie oscyluje w ostatnich latach wokół stylistyki „hendrixowskiej” i jest coraz wyraźniej postrzegana w relacjach awangardy jazzu i rocka.
2 marca (sobota), godz. 20:00


ŁOSKOT

Mikołaj Trzaska - saksofony
Olo Walicki - kontrabas
Piotr Pawlak - gitara
Tomasz Gwinciński – perkusja

Założycielem i liderem formacji jest saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor Mikołaj Trzaska (współpracował m.in. z grupą Miłość, Lesterem Bowie, Tomaszem Stańko, Leszkiem Kułakowskim, Marcinem Świetlickim). Grupa wywodzi się z tradycji jassowej, a muzycy współtworzący ten projekt związani są z bydgosko-trójmiejską sceną muzyki improwizowanej. Muzyka Łoskotu to nowoczesny, surowy trans w połączeniu z ciepłym, akustycznym jazzowym brzmieniem. Repertuar koncertowy grupy jest niezwykle zróżnicowany: od słodkich jazzowych ballad do piosenek w stylu punk. Wszystko to sprawia, że Łoskot jest jedną z największych w Polsce atrakcji koncertowych.

Q-REK GROUP feat. Bogdan Hołownia

Mateusz Kurek - gitara
Bogdan Hołownia - fortepian
Jan Freicher - wibrafon
Andrzej "Bruner" Gulczyński - kontrabas
Józef Eliasz – perkusja

Q-rek Group to formacja jazzowa, która zawdzięcza swoją nazwę pomysłodawcy -Mateuszowi Kurkowi (Q-rkowi ). Ten młody toruński muzyk jest studentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary.
Najbardziej charakterystycznym elementem zespołu jest jego skład instrumentalny, a co za tym idzie – brzmienie. Brakuje wyraźnego instrumentu solowego. Zestawienie trzech instrumentów o charakterze harmonicznym i w dodatku o podobnym, ciepłym brzmieniu, daje duże możliwości w zakresie balansowania barwą. Poszczególne instrumenty mogą zamieniać się rolami i przejmować dominującą rolę. Daje to możliwość uzyskania wielu odcieni jednej barwy, co było zamierzeniem lidera na „świeżo” wydanej płycie, zatytułowanej „Fleeting Island”.

TOMASZ STAŃKO QUARTET

Tomasz Stańko - trąbka
Marcin Wasilewski - fortepian
Michał Miśkiewicz - perkusja
Sławek Kurkiewicz - kontrabas

Tomasz Stańko to jeden z największych artystów w historii polskiego jazzu. Od początku lat 60. uczestniczył w najważniejszych projektach wytyczających kierunki rozwoju europejskiego jazzu. Współpracował z Adamem Makowiczem, Krzysztofem Komedą, Zbigniewem Seifertem. Nagrywał i koncertował z najwybitniejszymi muzykami europejskimi i amerykańskimi takimi jak: Cecil Taylor, Gary Peacock, Dave Holland, Don Cherry, Jan Garbarek, Jack DeJohnette. Jest autorem muzyki filmowej, komponował również muzykę do spektakli teatralnych. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt płyt. Od lat nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Premiera jego najnowszej płyty zatytułowanej „The Soul Of Things” odbędzie się 2 dni po koncercie na toruńskim festiwalu.

 

::misiek::